Jack has logged 427 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Begotten

Begotten

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Stardust

Stardust

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frailty

Frailty

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost Boundaries

Lost Boundaries

1949
×
★★★½
Edit this entry