Sort by

tori has logged 186 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Read the review Edit this entry  
02
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eraser

Eraser

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in Love

Christmas in Love

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wings

Wings

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry