Sort by

Erik has logged 322 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★½
Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Feverish

Feverish

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
A White Butterfly on a Bus

A White Butterfly on a Bus

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★½
Edit this entry  
09
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
Edit this entry  
07
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★½
Edit this entry  
05
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
Edit this entry  
04
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2002
×
Edit this entry  
04
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Story of Ones

The Story of Ones

2011
×
Edit this entry  
02
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Edit this entry  
01
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★
Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Longing for the Rain

Longing for the Rain

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★½
Edit this entry  
15
Storm Children, Book One

Storm Children, Book One

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★
Edit this entry  
03
A Tree in Tanjung Malim

A Tree in Tanjung Malim

2004
×
Edit this entry