Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sree

sree

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sree
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sree’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Drive My Car

    Drive My Car 2021

    ★★★★½ Watched by sree 28 May 2022 1

    where was ryan gosling

  • Deep Water

    Deep Water 2022

    ★ Watched by sree 28 May 2022

    not enough snail facts

  • Unsane

    Unsane 2018

    ★ Watched by sree 23 May 2022

    not the matt damon jumpscare

  • Emma.

    Emma. 2020

    ★★★½ Watched by sree 21 May 2022

    hats/10

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by sree 21 May 2022 1

    definitely takes the cake for the weirdest movie i've cried to

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by sree 07 May 2022 1

    wished i was watching everything everywhere all at once instead

  • The Handmaiden

    The Handmaiden 2016

    ★★★★★ Rewatched by sree 29 Mar 2022

    this is literally the perfect movie

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Rewatched by sree 26 Mar 2022 2

    finally a batman that looks like he's constantly on the verge of tears

  • In the Realm of the Senses

    In the Realm of the Senses 1976

    ★★★½ Watched by sree 25 Mar 2022

    pussy from a girl who should be in the psych ward >>>

  • Petite Maman

    Petite Maman 2021

    ★★★★ Watched by sree 22 Mar 2022

    this movie feels like a warm hug

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★½ Rewatched by sree 21 Mar 2022 2

    gotta be honest i still don't know what this movie is about

  • Kimi

    Kimi 2022

    ★★★ Watched by sree 19 Mar 2022

    of course you have blue hair and agoraphobia

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 118

Review Tags

3
  • rabbit
  • profile
  • fuck
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro