RSS feed for Aidan

Aidan has logged 33 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eat My Dust

Eat My Dust

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
On Any Sunday

On Any Sunday

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry