RSS feed for Aidan

Aidan has logged 37 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry