RSS feed for Aidan

Aidan has logged 223 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pooka!

Pooka!

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry