RSS feed for Aidan

Aidan has logged 15 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry