RSS feed for Aidan
  • The Hustler

    The Hustler

    ★★★★½

    Paul Newman, George C. Scott, Piper Laurie, Jackie Gleason are a sensible ensemble in this rough’n’tumble, quasi-noir narrative, that lives and dies in pool halls and petulance.

    The twinkle in Newman’s eye will never be out-twinkled.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Rewatched at Regal Essex. What a thoroughly passionate and morally coherent film. Full to the brim with art and life.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Solid cast, fun moments, compelling choreography, but a wounded plot that nearly undermines the whole operation. I am so so so pleased that the DC universe is finally starting to get a footing.

  • On the Road

    On the Road

    I just took a hugely influential trip to New York, followed by a 1,000 mile hitchhiking journey along the American freeway system back to Nashville. My travels were accompanied by beatnik writings, poetry, jazz and the like. Today I’m logging “On The Road” not for the film, but as a reference to Kerouac, and a home for a piece I wrote in my rambling. Read it if you get a moment, because Letterboxd is the most attentive audience I’ve got!…

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★½

    Expectation: a Catholicism apologist feature that’ll be SWAMPED in religious jargon and with nowhere near satisfactory criticism.

    Reality: a well-rehearsed two-man tango with delicate language that nearly unpacks the ever-complex relationship between the politics and the socioeconomic application of the most overgrown and antiquated religious framework possibly in the history of mankind.

    The truth is, the Catholic Church wasn’t built with the future of its people in mind, lol. It’s a miracle (pun-intended) that it’s been able to keep up…

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★½

    This whole movie looks WAY better on paper than it ever could produce on screen. Cast, story, setting included, ‘The Gentlemen’ fell flat for me, so I’ll just start building hour more for the next Guy Ritchie joint.


    Regal Essex Crossing

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Where does one start/stop poking holes in this movie? I want to focus on the fun parts and not rag on a Star Wars movie, but they didn't give a guy too much to work with. There were a couple of really amusing fight scenes, a good space-chase, John Williams did his usual, and on the whole the visual effects were fantastic.

    BUT - the script had gaping wounds, insufficiently distracted by senseless callbacks and cameos, enormous leaps in Star…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    You could watch this and consider how splendidly Greta paints a portrait of the seasons of life, or how the screenplay is excellently craft to display the minutia of a working-class family, or how the performances each stand alone while perfectly understanding and complementing their counterparts.

    OR you could focus on how Timothee's hairstyle transcends time and geography.

    Watched at Regal Essex & RPX in NYC

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★

    I'm so charmed by this type of film, and although Malick certainly isn't the only (or presumably the best) in the impressionistic world, he has such a unique storytelling gift that I just have not seen anywhere else. 'A Hidden Life' steadily zooms out from the micro to macro-existence, making pit stops at the relation to self, relation to country, and relation to god. It takes its time to steep in each to be sure that the audience can find a home and gain perspective.

    I love the Malick body of work so very much.

    Watched at the wonderful Landmark at 57th in NYC.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    To get any more than one of these big budget whodunnit's every three years would saturate the market pretty easily. But to get just ONE 'Knives Out' in a decade is an absolute blessing. What a fun watch - popcorn movie at its best.

    Seen at Regal Union Square in NEW YORK, NEW YORK.

  • Tremors: A Cold Day in Hell

    Tremors: A Cold Day in Hell

    ★★½

    Did you folks even know there were this many 'Tremors' movies? Learn something new every day. Several of which featuring no less than 'Malibu's Most Wanted' - Jamie Kennedy.

  • The Core

    The Core

    ★★

    Why did this get made? lol