Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Fences

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★½

  • Tape

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 134 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

American Honey

Jan 10

Most Watched

Big Trouble in Little China

twice

Blade Runner

twice

Baby Driver

twice

Last Film

Conan the Barbarian

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
79 films
Comedy
36 films
Thriller
32 films
Action
26 films
Adventure
23 films
Horror
22 films
Romance
19 films
Crime
18 films
Sci Fi
17 films
Mystery
14 films
USA
122 films
UK
25 films
France
7 films
Germany
7 films
Canada
7 films
Italy
5 films
Ireland
2 films
Austria
2 films
Brazil
2 films
China
2 films
English
130 films
Spanish
16 films
German
12 films
French
9 films
Japanese
5 films
Cantonese
5 films
Italian
3 films
Portuguese
3 films
Hungarian
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 52

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Aidan’s most liked review

Split

★★★½

"Split" is basically an excuse for McAvoy to run a clinic on acting. This bad hombre convinced me that he was 8 different people in under 30 seconds.

The movie managed to lose me a few collective minutes... may have been the pace or the (albeit, measured) suspension of disbelief.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Steve McQueen: The Man & Le Mans
Average weighted rating:

3.3

Films Aidan watched in 2017

  • Conan the Barbarian
  • Call Me by Your Name
  • Jaws
  • 1922
  • Darkest Hour
  • Personal Shopper
  • Easy Rider
  • Lords of Dogtown
  • The Hills Have Eyes
  • Office Christmas Party
  • Big Trouble in Little China
  • Elf
  • A Fistful of Dollars
  • Jeremiah Johnson
  • The Lost City of Z
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Lost in Translation
  • The Disaster Artist
  • Safe Men
  • Beware of a Holy Whore
  • Justice League
  • The Overnight
  • Mudbound
  • Airplane!
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Lake House
  • Lady Bird
  • Troll Hunter
  • John Wick: Chapter 2
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Gerald's Game
  • Thor: Ragnarok
  • Free Fire
  • Creep 2
  • Wind River
  • The Florida Project
  • Brad's Status
  • War for the Planet of the Apes
  • Gangs of New York
  • The Darjeeling Limited
  • Lucky
  • Blade Runner
  • Tape
  • Beach Rats
  • mother!
  • Baby Driver
  • Logan Lucky
  • It
  • Columbus
  • Good Time
  • Café Society
  • Schindler's List
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Rumble: The Indians Who Rocked the World
  • Okja
  • City of God
  • Blue Jay
  • A Ghost Story
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Dunkirk
  • The Beguiled
  • The Room
  • The Big Sick
  • The Edge of Seventeen
  • Spider-Man: Homecoming
  • Bad Moms
  • Orange County
  • Baby Driver
  • The Bad Batch
  • Midnight in Paris
  • The Day the Earth Stood Still
  • Young Frankenstein
  • It Comes at Night
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Wonder Woman
  • The Blackcoat's Daughter
  • Aliens
  • Thelma & Louise
  • Big Trouble in Little China
  • Kong: Skull Island
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Goodnight Mommy
  • Unbreakable
  • The Secret Life of Pets
  • La La Land
  • Silence
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Louis C.K.: 2017
  • American Psycho
  • Escape from New York
  • Win It All
  • The Discovery
  • Hidden Figures
  • Logan
  • Song to Song
  • Side by Side
  • Split
  • The Usual Suspects
  • 20th Century Women
  • Passengers
  • Tiny Furniture
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Memento
  • Get Out
  • Moana
  • Lion
  • Moonlight
  • Hostel
  • Nocturnal Animals
  • Hacksaw Ridge
  • Everything Must Go
  • Finding Dory
  • The Happening
  • Alien
  • Paterson
  • The Infiltrator
  • Ouija: Origin of Evil
  • Loving
  • Obvious Child
  • Funny Games
  • Now You See Me 2
  • Demolition
  • Fences
  • Blair Witch
  • Blade Runner
  • Tangerine
  • Jackie
  • Steve McQueen: The Man & Le Mans
  • Drinking Buddies
  • Other People
  • The Accountant
  • American Honey

World Map

Highly rated films Aidan is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation

Highly rated with Aidan’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • The Shining
  • Alien
  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars
  • Die Hard
  • The Thing
  • Aliens
  • Mulholland Drive
  • Zodiac
  • La La Land
  • The Handmaiden
  • Call Me by Your Name
  • Moonlight
  • Lady Bird
  • Halloween
  • Arrival
  • Hot Fuzz
  • Trainspotting
  • Drive
  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Florida Project
  • Logan
  • Manchester by the Sea
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Get Out
  • Star Wars: The Force Awakens
  • What We Do in the Shadows
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Coco
  • Your Name.
  • The Nice Guys
  • Baby Driver
  • Suspiria
  • Paterson
  • Sing Street
  • The Shape of Water
  • Guardians of the Galaxy
  • 20th Century Women
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Good Time
  • Columbus
  • War for the Planet of the Apes
  • Silence
  • The Big Sick
  • Hell or High Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Brigsby Bear
  • Train to Busan
  • The Lobster
  • John Wick
  • Kingsman: The Secret Service
  • A Ghost Story
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Moana
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Brawl in Cell Block 99

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more