Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
24
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
★★½
Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★½
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Balance

Balance

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ram Dass, Going Home

Ram Dass, Going Home

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
★★★
Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Olympic Games Held at Chamonix in 1924

The Olympic Games Held at Chamonix in 1924

1924
×
★★★
Edit this entry  
05
The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

1924
×
★★★
Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1879
×
★★★
Edit this entry  
04
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Edit this entry  
03
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★
Edit this entry  
03
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★½
Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry