Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
Edit this entry  
23
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
12
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry