• The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★½

    This is a feast for the eyes, but I constantly keep asking why they all have their plugs back in after they were all removed.

    The car chase is epic.

    I just cannot get on board with this film.

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    ...
    ..
    ....
    I liked this, but I hope someone has checked in on the director.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    Still looks amazing and is a great story visually packs a pinch and feels complete.

  • Tigers Are Not Afraid

    Tigers Are Not Afraid

    ★★★★

    Such a sad tale as there is so much truth in this world created and realized and while there is the magical element it does not stop it being sad.

  • Let Us Prey

    Let Us Prey

    ★★★★

    Went in knowing nothing but it was awesome. A dark fairy tail of good and evil and extreme darkness.

    This is a brilliantly made and told British film and well worth seeing.

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★★

    Brutal darkness and a genre setting film, it really goes where it goes and it is not very nice but well made and worth seeing.

  • The Cellar

    The Cellar

    ★½

    Just didn't click with me, the problem was it was too complicated and while the Dr had an interesting story he was just lost in what didn't work.

    Also felt like her husband left for half the movie. Not worth seeing in my opinion.

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★½

    Such a different animation style it stnads out and while it lost a bit in teh middle, felt a little too long this is well worth a watch,

  • The Seed

    The Seed

    ★★★

    This tried so hard to be different and interesting and it really worked at the different and there was a lot that worked but it just failed for me, was too slow to start and the creature effects were too comedy, had they got that right could have been a total winner.

    Cannot wait to see what everyone involved does as it was so close to being a total winner.

  • The ABCs of Death

    The ABCs of Death

    ★★★

    An amazing selection of shorts, but you have to like short films to appreciate this and there are a few misses that drop this down, if you like a short film this is very much worth a watch.

  • House IV: Home Deadly Home

    House IV: Home Deadly Home

    ★½

    Families suck when money is involved. The mother and daughter felt pretty good in what is a horrible film.

  • The Horror Show

    The Horror Show

    ★★½

    Finishing out the series and this feels like a weird Shocker rip off in the House franchise. Makes no sense and was it all a dream? I wish.

    Lance was decent though.