Sort by

toyadams has logged 539 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
28
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
27
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spookley and the Christmas Kittens

Spookley and the Christmas Kittens

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadow

Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry