• Don't Look Up

    ★★½

  • Finch

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Man Who Killed Don Quixote

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Border

    ★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★½

  • Leave No Trace

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

    ★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★½

  • The Only Living Boy in New York

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Lucky

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Arrival

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★½

  • Look Who's Back

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

  • Synchronicity

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★

  • Mr. Holmes

    ★★½

  • Green Room

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Slow West

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Interstellar

    ★★

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Dark Valley

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Monuments Men

    ½

  • The Signal

    ★★½

  • The Jigsaw

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

  • Rush

    ★★★★

  • The Zero Theorem

  • Gravity