Tim has logged 37 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Border

Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Piratensender Powerplay

Piratensender Powerplay

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
02
Battlestar Galactica: The Plan

Battlestar Galactica: The Plan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jigsaw

The Jigsaw

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry