Sort by

Trace has logged 391 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red 11

Red 11

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apartment 413

Apartment 413

2019
×
★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Meet Dave

Meet Dave

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Champions

National Champions

2021
×
★★
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I Can Do Bad All By Myself

I Can Do Bad All By Myself

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Edit this entry  
19
The Pizzagate Massacre

The Pizzagate Massacre

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Get Together

The Get Together

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ransom

Ransom

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry