Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Conor Wade

Conor Wade

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Conor
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Conor’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Black Panther

    Black Panther 2018

    ★★★★★ Rewatched by Conor Wade 11 May 2022

    Weird that Disney took out the Chadwick Boseman tribute Marvel logo tribute on their streaming service. Should literally be there forever.

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★★ Watched by Conor Wade 10 May 2022

    Brings new meaning to the phrase “eating ass.”

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by Conor Wade 05 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can’t believe I’ve watched Patrick Stewart eat shit as Professor X in three different Marvel movies now.

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★ Watched by Conor Wade 04 May 2022

    The Twin Peaks of the MCU. In that I have no idea what is going on half the time but I’m enjoying it.

  • Piper

    Piper 2016

    ★★★★½ Watched by Conor Wade 01 May 2022

    The most technically gorgeous Pixar short I have seen.

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★ Watched by Conor Wade 30 Apr 2022

    That wasn’t bad. Cool seeing Auli’i Cravalho in non Moana related things.

  • Streets of Fire

    Streets of Fire 1984

    ★★★★ Watched by Conor Wade 25 Apr 2022

    Pure 80’s cheese in the best ways.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched by Conor Wade 25 Apr 2022

    Best sword fight scene to take place near lava since Revenge Of The Sith.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★★ Watched by Conor Wade 24 Apr 2022

    Nicholas Cage and Pedro Pascal watching Paddington 2? Wow this really was written by the internet.

  • The Simpsons: When Billie Met Lisa

    The Simpsons: When Billie Met Lisa 2022

    ★★★½ Watched by Conor Wade 22 Apr 2022

    Solid, maybe the celebrity star fucking stuff can be relegated to shorts now. Billie rules and fuck Elon Musk.

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery 1997

    ★★★★ Rewatched by Conor Wade 21 Apr 2022

    I’m amazed at how well these films have aged considering the main protagonists personality is sex.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Conor Wade 18 Apr 2022

    Best movie that references Absolutely (Story Of A Girl) by Nine Days

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 38

Review Tags

27
  • cinema
  • blu-ray
  • amazon prime
  • netflix
  • ansel egort
  • baby driver
  • disney+
  • edgar wright
  • eiza gonzalez
  • foxtel
  • fuck critics
  • fuck discourse
  • fuck fandoms
  • hot fuzz
  • internet
  • jamie foxx
  • jon hamm
  • kevin spacey
  • lily james
  • nazi punks fuck off
  • scott pilgrim vs the world
  • shaun of the dead
  • shit
  • spaced
  • stan
  • star wars
  • the world's end
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro