• Our Father

  • Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

  • Everything Everywhere All at Once

  • The Weekend Away

  • Turning Red

  • Perfect Strangers

  • The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

  • The Tinder Swindler

  • Scream

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

  • Black Friday

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Encanto

  • Midnight Mass

  • The Guilty

  • Last Night in Soho

  • The Lost Daughter

  • Spencer

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

  • Fear Street: 1666

  • The French Dispatch

    ★★

  • Drive My Car

  • Fear Street: 1978

  • Fear Street: 1994

  • Sophie: A Murder in West Cork

  • Murder by the Coast

  • Awake

  • Cruella

  • The Woman in the Window

  • Things Heard & Seen

  • Mare of Easttown

  • Why Did You Kill Me?

  • Nobody

  • Wheel of Fortune and Fantasy

  • Moxie

  • To All the Boys: Always and Forever

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

  • Framing Britney Spears

  • WandaVision

  • The Dig

  • The Serpent

  • The Midnight Sky

  • Curfew

  • The Prom

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

  • Hillbilly Elegy

  • Carmel: Who Killed Maria Marta?

  • Holidate

  • The Undoing

  • Shithouse

  • Soul

  • American Murder: The Family Next Door

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Unpregnant

  • I'm Thinking of Ending Things

  • The New Mutants

    ½

  • Tenet

    ★★

  • The Book of Sun

  • The Rental

    ★★

  • The Half of It

  • A Quiet Place Part II

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Undine

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Rhythm Section

  • Minari

  • Palm Springs

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)