RSS feed for transitionstate
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ape and Super-Ape

Ape and Super-Ape

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nabarun

Nabarun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
With a Friend Like Harry...

With a Friend Like Harry...

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Housebound

Housebound

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Reason

Reason

2018
×
Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vinci Da

Vinci Da

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Insignificant Man

An Insignificant Man

2016
×
Edit this entry  
07
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
11
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Can See You

I Can See You

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
2.0

2.0

2018
×
½
Edit this entry  
30
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mirror Game

Mirror Game

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Bisorjon

Bisorjon

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uma

Uma

2018
×
Edit this entry  
23
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
12
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry