Sort by

transmogrifier has logged 182 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bleak Night

Bleak Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pandora

Pandora

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Z

Z

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird People

Bird People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holes

Holes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Non Fiction Diary

Non Fiction Diary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Re-encounter

Re-encounter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Asura: The City of Madness

Asura: The City of Madness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry