Jolene has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
19
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Detective Heart of America: The Final Freedom

Detective Heart of America: The Final Freedom

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Communion

Communion

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awake

Awake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Coming Out

Coming Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry