2017

Alex Alex’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Apple

    ★★★★★

  • Dragon's Return

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Wormwood

    ★★★★½

  • On the Silver Globe

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★½

  • The Firm

    ★★★★½

  • Elephant

    ★★★★½

  • Psy-Warriors

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 427 Films watched
  • 35.6 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

The Handmaiden

Jan 1

Most Watched

mother!

twice

Dunkirk

twice

Last Film

Ulysses' Gaze

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
185 films
Horror
96 films
Action
95 films
Thriller
93 films
Crime
71 films
Comedy
61 films
Documentary
55 films
Sci Fi
39 films
Mystery
34 films
Adventure
24 films
USA
228 films
UK
74 films
France
32 films
Italy
29 films
Hong Kong
18 films
Germany
18 films
Japan
14 films
Canada
13 films
Spain
10 films
Australia
8 films
English
336 films
French
31 films
Spanish
28 films
German
28 films
Italian
27 films
Japanese
23 films
Chinese
20 films
Cantonese
11 films
Russian
10 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Alex’s most liked review

Way Out Topless

★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

One of the dancers looks like my mom.

More reviews

Alex’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Street Fighter
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Have You Seen Drum Recently?

Films watched in 2017

  • Ulysses' Gaze
  • Spirited Away
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Sting of Death
  • A Woman's Torment
  • Phantom Thread
  • Blackenstein
  • Christmas Evil
  • Suspiria
  • Wormwood
  • Death Curse of Tartu
  • Animal Factory
  • Canoa: A Shameful Memory
  • Lady Bird
  • Prime Cut
  • Django, Prepare a Coffin
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Adios Sabata
  • La Pointe-Courte
  • Man of Marble
  • The Black Pirate
  • The Quiet Man
  • The Evil Within
  • The Florida Project
  • Dark Passage
  • September
  • Season of the Witch
  • Walkabout
  • Children of the Corn
  • The Death of Stalinism in Bohemia
  • Darkness, Light, Darkness
  • Dimensions of Dialogue
  • Another Love
  • There's Always Vanilla
  • The Fisher King
  • Warm Water Under a Red Bridge
  • 12:08 East of Bucharest
  • Recluse
  • The Crazies
  • They Look Like People
  • Killer Nun
  • Hardcore
  • Barry Lyndon
  • The Foreigner
  • The Black Panther
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Olympic Pride, American Prejudice
  • Laura Gets a Cat
  • Abducted in Plain Sight
  • Alaska Is a Drag
  • Lucky
  • Arctic Superstar
  • The Executioner
  • Ronin
  • Lifeforce
  • Blade Runner 2049
  • It Follows
  • mother!
  • Dandy
  • Checkerboard
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Protector
  • Computer Chess
  • The Apple
  • Excursions
  • Meek's Cutoff
  • mother!
  • River of Grass
  • Horror House on Highway Five
  • Stormy Monday
  • Under Siege
  • Crime Story
  • Double Team
  • Day in, Day Out
  • Long Shot
  • The Winner
  • Closely Watched Trains
  • Dragon's Return
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • Blade Runner
  • Eros + Massacre
  • The Villainess
  • Jackrabbit
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Good Time
  • Logan Lucky
  • On the Silver Globe
  • Pulse
  • Deadly Weapons
  • Always for Pleasure
  • Menashe
  • They Live
  • Quitting
  • Sprout Wings and Fly
  • Hot Pepper
  • The Pit
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • If War Should Come
  • People of Britain
  • Eastern Valley
  • Today We Live
  • Farewell Topsails
  • Children at School
  • Housing Problems
  • Workers and Jobs
  • Shipyard
  • Industrial Britain
  • Phantom of the Paradise
  • Green Room
  • The Last Diva
  • Assunta Spina
  • Ghostkeeper
  • The Trip
  • Blood Bath
  • Last Woman on Earth
  • The Gruesome Twosome
  • Atomic Blonde
  • The Epic of Everest
  • Murder on the Orient Express
  • The Great White Silence
  • The Silent Village
  • Words for Battle
  • Listen to Britain
  • The Heart of Britain
  • Shivers
  • Murder, My Sweet
  • The Hunger
  • Dunkirk
  • Eagles Over London
  • Voodoo Man
  • Dunkirk
  • The Untamed
  • C.H.U.D.
  • Demon Seed
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Fog
  • Lady Macbeth
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Barbarian Queen
  • Deathstalker II
  • 28 Days Later
  • The Firm
  • Elephant
  • Road
  • Christine
  • Contact
  • Stars of the Roller State Disco
  • Baal
  • Psy-Warriors
  • Deathstalker
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Law of the Border
  • Revenge
  • A Snake of June
  • Ms .45
  • The Thing
  • Beloved Enemy
  • Danton's Death
  • Shoeshine
  • LSD: Insight or Insanity?
  • The Acid Eaters
  • Weed
  • The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography
  • The Beguiled
  • Crawlspace
  • Family Honor
  • Escape from New York
  • Okja
  • Off Limits
  • Beware of a Holy Whore
  • Torture Dungeon
  • Baby Driver
  • Hard Boiled
  • The Killer
  • Double Impact
  • Death Warrant
  • Cyborg
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Little Chaos
  • The City Tramp
  • Willard
  • I Don't Want to Be a Man
  • Sweet Sugar
  • Frankenhooker
  • Dark Shadows
  • A Better Tomorrow II
  • A Better Tomorrow
  • Kickboxer
  • The Book of Henry
  • Inherent Vice
  • The Klansman
  • Don't Answer the Phone!
  • Madhouse
  • Wolf Guy
  • Retribution
  • Just Before Dawn
  • Stigma
  • Blue Sextet
  • I Drink Your Blood
  • The Baby
  • The Six Thousand Dollar Nigger

See all 427

Highly rated films Alex missed

  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Logan

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more