RSS feed for Matthew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry