Sort by

Traumkugel has logged 163 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
26
When Hitler Stole Pink Rabbit

When Hitler Stole Pink Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
100 Things

100 Things

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
National Theatre Live: Present Laughter

National Theatre Live: Present Laughter

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mystery of Henri Pick

The Mystery of Henri Pick

2019
×
★½
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lara

Lara

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jam

Jam

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Kamagasaki Cauldron War

The Kamagasaki Cauldron War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Edit this entry