• I, Daniel Blake

    I, Daniel Blake

    ★★★★

    I'm thinking my expectations may have been a little too high because I was really underwhelmed by this movie. It is great, it has great performances and a great script and its commentary on bureaucracy and how it's really fucked up is brilliant and fully realized. I just for whatever reason didn't really click with the movie. I wouldn't say it left me cold, I just didn't feel attached to the movie and I don't really understand why. It will probably require a rewatch but I just don't really feel this one.

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★

    Was not prepared for how subdued this film is compared to the rest of Park's films. Not that that's a bad thing, I just didn't really see that coming. It's also probably his least fucked up? But least fucked up for Park Chan-wook is like... still beyond what most American directors are willing to do.

    Anyway Park doesn't miss.

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    Oh to be Adam Driver working as a bus driver who writes poetry married to an aspiring country singer and cupcake saleswoman in a small town where I get to sit in a jazz bar every night with Chidi from The Good Place. That's a pretty good life.

  • Aquarius

    Aquarius

    ★★★½

    The way this movie uses Queen songs better than the movie literally about Queen

  • Fall

    Fall

    ★★

    I mean I guess it's impressive given how low the budget is but it becomes so contrived that I can't take this movie seriously. The main set piece is cool but the green screen is actually atrocious even for its budget. The writing is pretty weak and the performances aren't very well directed. The cinematography is mostly very flat and the music is pretty generic. But there was one scene in the last half where I was like "oh okay…

  • Slack Bay
  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★★

    This movie does not hold up five years later let me tell you.

    I respect Refn's ambition, and I don't think the problem is that it's too violent or gory or sexual. This film suffers from the same issues as Only God forgives, albeit to a lesser extent, where Refn gets incredibly self-indulgent with filming what is essentially torture porn (that's not my judgement on him, he has quite literally said he films things that he likes to see) that…

  • It's Only the End of the World

    It's Only the End of the World

    ★★★½

    Jealous of Dolan working with Marion Cotillard, Lea Sedoux, and Vincent Cassel, winning the Jury Prize and Grand Prix at Cannes, being on the Cannes jury, and making the masterpiece that is Mommy all by the age of 30 Jesus how does this man do it?

  • From the Land of the Moon

    From the Land of the Moon

    ★★★

    Was not expecting to watch a movie in which Marion Cotillard basically fucks a book but here we are

  • Breaking Away

    Breaking Away

    ★★★½

    Okay but that cast tho...dayum

  • Asako I & II

    Asako I & II

    ★★★★½

    This movie gives off Phoebe Bridgers song vibes and if that's enough for me to give this a positive score.

  • Toni Erdmann

    Toni Erdmann

    ★★★★★

    It's absurd and will be very off-putting to some, but at its core it's a movie about connection and disconnection while also being a critique of western capitalism. In that way I think it's very original in how it tells this story and conveys these themes. It's funny throughout much of the runtime but it's also really endearing and heartfelt at points. I think it hit me more on a second viewing too. It's kinda like a European Daniels film…