Sort by

travisbickles has logged 34 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Edward R. Murrow - Harvest of Shame

Edward R. Murrow - Harvest of Shame

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
On the Yard

On the Yard

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Victorio

Victorio

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Northless

Northless

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Five Minutes of Heaven

Five Minutes of Heaven

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Road

Road

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Messenger

The Messenger

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Tell Spring Not to Come This Year

Tell Spring Not to Come This Year

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promised Lands

Promised Lands

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My Country, My Country

My Country, My Country

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Those Three

Those Three

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Law in These Parts

The Law in These Parts

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bx46

Bx46

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Travellers and Magicians

Travellers and Magicians

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Return to Homs

Return to Homs

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grass: A Nation's Battle for Life

Grass: A Nation's Battle for Life

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Intimidad

Intimidad

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mongolian Ping Pong

Mongolian Ping Pong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Labor

Night Labor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★
Edit this entry  
09
Danger Zone

Danger Zone

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mojados: Through The Night

Mojados: Through The Night

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry