Travis has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry