Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Way or Another

One Way or Another

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Girls

Dirty Girls

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe Hill

Joe Hill

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raven's End

Raven's End

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Relaxer

Relaxer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Landlord

The Landlord

1970
×
Read the review Edit this entry  
21
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birth/Rebirth

Birth/Rebirth

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Living

Living

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Piggy

Piggy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dry Ground Burning

Dry Ground Burning

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Siberiade

Siberiade

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbie

Barbie

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bamako

Bamako

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★
Read the review Edit this entry