Sort by

treadyster has logged 165 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Network

Network

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Doors

The Doors

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quilombo

Quilombo

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pennywise: The Story of IT

Pennywise: The Story of IT

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Company of Men

In the Company of Men

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Masking Threshold

Masking Threshold

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry