Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Edit this entry  
26
The Jerk

The Jerk

1979
×
Edit this entry  
26
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
20
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
23
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★
Edit this entry  
15
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenebre

Tenebre

1982
×
Edit this entry  
10
Joe's Apartment

Joe's Apartment

1996
×
Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Edit this entry  
04
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Female Vampire

Female Vampire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry