trelawneylawn has logged 22 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Eugenie

Eugenie

1970
×
★★½
Edit this entry  
23
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boggy Creek II: And the Legend Continues

Boggy Creek II: And the Legend Continues

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Once I Was a Beehive

Once I Was a Beehive

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Falling

The Falling

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Land of Small

The Great Land of Small

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Troll

Troll

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★
Read the review Edit this entry