Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Ghost Story for Christmas: Count Magnus

A Ghost Story for Christmas: Count Magnus

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Loft

Loft

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Picnic

Picnic

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kate Bush at the BBC

Kate Bush at the BBC

2014
×
Edit this entry  
24
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
05
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry