zee has logged 41 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Autoluminescent: Rowland S. Howard

Autoluminescent: Rowland S. Howard

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Yeah Right!

Yeah Right!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
To Die By Your Side

To Die By Your Side

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bronze

The Bronze

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Holes

Holes

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★
Edit this entry  
07
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry