Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
Trent Walton
Patron
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for Trent
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Trent’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2018
All time
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Trent has
logged 51 entries for films during 2018.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Apr
2018
23
The Rocketeer
1991
×
★★★★
Edit this entry
20
Blackhat
2015
×
★★★
Edit this entry
19
Gilda
1946
×
★★★½
Edit this entry
16
My Favorite Wife
1940
×
★★★
Edit this entry
16
The Apartment
1960
×
★★★★
Edit this entry
15
The Princess Bride
1987
×
★★★★★
Edit this entry
12
Ready Player One
2018
×
★★★
Edit this entry
10
Molly's Game
2017
×
★★★
Edit this entry
08
Dick Tracy
1990
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Mar
2018
27
Professor Marston and the Wonder Women
2017
×
★★★½
Edit this entry
25
Your Name.
2016
×
★★★★
Edit this entry
19
Pi
1998
×
★★★½
Edit this entry
17
Star Wars: The Last Jedi
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
16
Annihilation
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
06
The Disaster Artist
2017
×
★★★½
Edit this entry
05
Back to the Future
1985
×
★★★★★
Read prior review
Edit this entry
03
The Wizard of Oz
1939
×
★★★★
Edit this entry
02
Murder on the Orient Express
2017
×
★★½
Read the review
Edit this entry
01
Stagecoach
1939
×
★★★★
Edit this entry
Feb
2018
28
Sunrise: A Song of Two Humans
1927
×
★★★★½
Edit this entry
25
The Wages of Fear
1953
×
★★★★½
Edit this entry
21
Creed
2015
×
★★★★★
Edit this entry
20
Thor: Ragnarok
2017
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
19
Black Panther
2018
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
15
Battle of the Sexes
2017
×
★★½
Edit this entry
14
The Florida Project
2017
×
★★★★½
Edit this entry
13
Lady Bird
2017
×
★★★★
Edit this entry
06
Catch Me If You Can
2002
×
★★★★
Edit this entry
04
White Heat
1949
×
★★★★½
Edit this entry
03
The Public Enemy
1931
×
★★★★½
Edit this entry
01
The Treasure of the Sierra Madre
1948
×
★★★★½
Edit this entry
Jan
2018
30
Williams
2017
×
★★★★
Edit this entry
21
Rosemary's Baby
1968
×
★★★★
Edit this entry
21
Moana
2016
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
20
Paddington 2
2017
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
17
The Foreigner
2017
×
★★★
Edit this entry
15
American Made
2017
×
★★★
Edit this entry
14
Night at the Museum
2006
×
★★★
Edit this entry
13
Fast Times at Ridgemont High
1982
×
★★★★
Edit this entry
13
Paddington 2
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
12
Nocturama
2016
×
★★★★
Edit this entry
10
Big
1988
×
★★★★½
Edit this entry
09
I, Tonya
2017
×
★★★½
Edit this entry
08
Talvar
2015
×
★★★½
Edit this entry
07
The Virgin Suicides
1999
×
★★★½
Edit this entry
07
The Pirates! In an Adventure with Scientists!
2012
×
★★½
Edit this entry
05
Marie Antoinette
2006
×
★★★★
Edit this entry
04
The Beguiled
2017
×
★★★½
Edit this entry
03
Awakenings
1990
×
★★★★
Edit this entry
01
Blade Runner 2049
2017
×
★★★★½
Edit this entry
Newer
Older
1
2