By week

Jan Dec
  • 253 Films watched
  • 21.1 Average per month
  • 4.8 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Furious 7

Jan 1

Last Film

Inside Man

Dec 30

Diary Milestones

There Will Be Blood
50th Mar 10
Master and Commander: The Far Side of the World
100th May 26
Star Wars
150th Jul 31
Goon
200th Oct 11
The Nice Guys
250th Dec 25

Most Watched

The Nice Guys

twice

Popstar: Never Stop Never Stopping

twice

Harry Potter and the Philosopher's Stone

twice

Miami Vice

twice

Star Wars

twice

Batman v Superman: Dawn of Justice

twice

Deadpool

twice

The Lego Movie

twice

Genres, countries & languages

Drama
126 films
Thriller
89 films
Crime
81 films
Action
71 films
Comedy
45 films
Adventure
42 films
Sci Fi
30 films
Mystery
29 films
Romance
18 films
Fantasy
18 films
USA
221 films
UK
30 films
France
15 films
Germany
12 films
Canada
11 films
Hong Kong
8 films
Japan
7 films
Denmark
6 films
Spain
6 films
Australia
5 films
English
230 films
Japanese
5 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films
Italian
3 films
Indonesian
2 films
French
2 films
Chinese
1 film
German
1 film
Danish
1 film
History
Average 4.12
Music
Average 4.11
War
Average 4.07
Romance
Average 3.97
Mystery
Average 3.97
Drama
Average 3.94
Thriller
Average 3.92
Crime
Average 3.90
Western
Average 3.89
Horror
Average 3.85
South Korea
Average 4.25
Japan
Average 4.14
USA
Average 3.91
Italy
Average 3.88
France
Average 3.83
Germany
Average 3.83
Australia
Average 3.80
Canada
Average 3.73
UK
Average 3.68
Denmark
Average 3.67
Korean
Average 4.25
Japanese
Average 4.10
English
Average 3.89
Cantonese
Average 3.50

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 175 Added 225

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Trent’s most liked review

Suicide Squad

Suicide Squad

★½

Suicide Squad is 20 trailers interspersed with misplaced flashback sequences that fail to compensate for the lack of a story, vision, or theme.

Boom! We’re doing something! Cue the Black Sabbath, AC/DC, White Stripes, Creedence, etc. song—then show everybody walking together in slow motion. Repeat. Over. And over.

I suppose…

More reviews

Trent’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.0

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

CODE: Debugging the Gender Gap

Rated higher than average Patron

Miami Vice

★★★★★ vs 3.37

Goon

★★★★½ vs 3.26

Ghostbusters

★★★½ vs 2.30

Mary Poppins

★★★★★ vs 3.88

Batman v Superman: Dawn of Justice

★★★½ vs 2.40

Drive

★★★★★ vs 3.95

Rated lower than average Patron

Everybody Wants Some!!

★½ vs 3.65

Streets of Fire

★★ vs 3.53

The Peanuts Movie

★★½ vs 3.51

The Wolf of Wall Street

★★★ vs 4.00

The Dark Knight

★★★½ vs 4.46

Why Don't You Play in Hell?

★★★ vs 3.94

Films Trent watched in 2016

  • Inside Man
  • The Fits
  • Ronin
  • The Nice Guys
  • The Accountant
  • The Handmaiden
  • SPL: Kill Zone
  • SPL 2: A Time for Consequences
  • Sully
  • The Magnificent Seven
  • White Men Can't Jump
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Boyz n the Hood
  • Gremlins
  • Die Hard
  • Panic Room
  • New Jack City
  • King of New York
  • Do the Right Thing
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Training Day
  • Kicks
  • Moana
  • Submarine
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Point Break
  • Kubo and the Two Strings
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Ernest & Celestine
  • Back to the Future
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Don't Think Twice
  • F for Fake
  • Sausage Party
  • M
  • Melancholia
  • Arrival
  • Network
  • Dog Day Afternoon
  • Doctor Strange
  • High-Rise
  • Hard Boiled
  • Why Don't You Play in Hell?
  • They Live
  • What We Do in the Shadows
  • Halloween
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Face/Off
  • The Game
  • The Conversation
  • The Raid 2
  • The Raid
  • Goon
  • Weiner
  • The End of the Tour
  • The Babadook
  • Young Frankenstein
  • The Counselor
  • CODE: Debugging the Gender Gap
  • 12 Years a Slave
  • Carlito's Way
  • Heat
  • The Shallows
  • ARQ
  • Miami Vice
  • The Tree of Life
  • RoboCop
  • Beetlejuice
  • Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans
  • Kingdom of Heaven
  • A Serious Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Sinners and Saints
  • X-Men: Apocalypse
  • Now You See Me 2
  • Crimson Peak
  • The Andromeda Strain
  • Public Enemies
  • The Neon Demon
  • The New World
  • Magic Mike XXL
  • Prisoners
  • Hell or High Water
  • Fruitvale Station
  • Magic Mike
  • Imperium
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Master
  • Carol
  • Mulholland Drive
  • Amadeus
  • The Untouchables
  • The Maltese Falcon
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Social Network
  • The Equalizer
  • Suicide Squad
  • The Lobster
  • Keanu
  • Jason Bourne
  • Stoker
  • Star Wars
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Hunger
  • Sing Street
  • Watchmen
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Star Trek Beyond
  • The Dark Knight Rises
  • The Hunt
  • The Dark Knight
  • Ghostbusters
  • Streets of Fire
  • Green Room
  • Looper
  • Killing Them Softly
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Strangers on a Train
  • Blow Out
  • Chinatown
  • The Place Beyond the Pines
  • Only God Forgives
  • Swiss Army Man
  • Drive
  • Raging Bull
  • Finding Dory
  • Sin City
  • Crimson Tide
  • Mary Poppins
  • The Wolf of Wall Street
  • Déjà Vu
  • Everybody Wants Some!!
  • 99 Homes
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Nice Guys
  • Wall Street
  • Shotgun Stories
  • Take Shelter
  • Midnight Special
  • The Iron Giant
  • Anatomy of a Murder
  • Ali
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Awful Truth
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Manchurian Candidate
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Winding Stream
  • The Searchers
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Ran
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Rio Bravo
  • His Girl Friday
  • For a Few Dollars More
  • The Verdict
  • Eastern Promises
  • Videodrome
  • Cloverfield
  • The Witch
  • Blackhat
  • The Insider
  • Thief
  • The Peanuts Movie
  • Manhunter
  • Reservoir Dogs
  • Captain America: Civil War
  • Badlands
  • Deadpool
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Purple Rain
  • Lemonade
  • A Fistful of Dollars
  • Boogie Nights
  • The Outlaw Josey Wales
  • Police Story
  • Memories of Murder
  • The Invitation
  • Oldboy
  • The Man from Nowhere
  • Seven Samurai
  • Harakiri
  • The Assassin
  • North by Northwest
  • The Lego Movie
  • Star Wars: The Force Awakens
  • All the President's Men
  • Bridge of Spies
  • 12 Angry Men
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Sweet Smell of Success
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
  • The Big Sleep
  • Steve Jobs
  • Double Indemnity
  • Shadow of a Doubt
  • Touch of Evil
  • Dial M for Murder
  • The Birds
  • Zootopia
  • The Third Man
  • There Will Be Blood

See all 253

World map

Highly rated films Trent is yet to see

  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu
  • In This Corner of the World
  • Visaranai
  • I, Daniel Blake
  • The World of Us

Highly rated with Trent’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • La La Land
  • Moonlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Manchester by the Sea
  • The Hateful Eight
  • Carol
  • Arrival
  • Hell or High Water
  • Spotlight
  • Room
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Moana
  • Green Room
  • Everybody Wants Some!!
  • Creed
  • Sicario
  • Anomalisa
  • The Nice Guys
  • Nocturnal Animals
  • Swiss Army Man
  • Kubo and the Two Strings
  • The Lobster
  • Captain America: Civil War
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Witch
  • The Big Short
  • The Revenant
  • 10 Cloverfield Lane
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sully
  • Zootopia
  • The Invitation
  • Deadpool
  • The Conjuring 2
  • Hail, Caesar!
  • Finding Dory
  • The Jungle Book
  • Midnight Special
  • The Neon Demon
  • Don't Breathe
  • The Shallows
  • Bridge of Spies
  • The BFG
  • Keanu
  • Doctor Strange
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Sausage Party
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • High-Rise
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Magnificent Seven
  • Hardcore Henry
  • The Accountant
  • X-Men: Apocalypse
  • The Secret Life of Pets
  • Jason Bourne
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Suicide Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more