By week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Diary Milestones

Space Jam

50th · Jun 22

Kubo and the Two Strings

100th · Nov 23

Last Film

The Matrix Resurrections

Dec 31

Most Watched

Dune

twice

My Neighbor Totoro

twice

Genres, countries & languages

Adventure
53 films
Action
53 films
Comedy
41 films
Animation
31 films
Family
31 films
Sci Fi
30 films
Drama
29 films
Fantasy
27 films
Thriller
23 films
Crime
15 films
USA
92 films
Japan
18 films
UK
12 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
China
3 films
France
3 films
New Zealand
3 films
India
2 films
English
96 films
Japanese
17 films
Korean
2 films
Chinese
1 film
Cantonese
1 film
Sci Fi
Average 3.73
Fantasy
Average 3.70
Animation
Average 3.68
Adventure
Average 3.66
Thriller
Average 3.63
Documentary
Average 3.62
Family
Average 3.60
Action
Average 3.58
Crime
Average 3.57
History
Average 3.50
Japan
Average 3.75
Germany
Average 3.62
USA
Average 3.62
UK
Average 3.58
Canada
Average 3.12
Japanese
Average 3.79
English
Average 3.60

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 79 Added 124

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Trent’s most liked review

Dune

Dune

★★★★★

I love the book(s) and I love what Denis Villeneuve and team have accomplished—couldn’t ask for more. Thoughts after first viewing:

* how’d they establish the politics, environment, culture, and sci-if terminology so smoothly!?
* that spaceship is the coolest I have ever seen
* oh no that one! is…

More reviews

Trent’s most liked list

My Neighbor Totoro
Nausicaä of the Valley of the Wind
Spirited Away

Miyazaki Ranked

They’re all so great—just ranking faves here

More lists

Highs and lows

Highest average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Under Pressure: Making 'The Abyss'
Average weighted rating:

3.8

Rated higher than average Patron

Elf

★★★★★ vs 3.54

Ghostbusters II

★★★★½ vs 3.12

Home Alone

★★★★★ vs 3.78

Ghostbusters

★★★★★ vs 3.78

The Matrix Resurrections

★★★★ vs 2.83

Aquaman

★★★★ vs 2.91

Rated lower than average Patron

Frozen II

★★ vs 3.22

Ghost in the Shell 2: Innocence

★★½ vs 3.71

Song of the Sea

★★★ vs 4.11

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

★★½ vs 3.60

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

★★★½ vs 4.43

Con Air

★★½ vs 3.35

Films Trent watched in 2021

  • The Matrix Resurrections
  • The Karate Kid
  • The Animatrix
  • The Matrix
  • Elf
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix Revolutions
  • Speed Racer
  • Home Alone
  • Finch
  • Dune
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Last Duel
  • tick, tick...BOOM!
  • The Beatles: Get Back
  • Frozen II
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Kubo and the Two Strings
  • The Green Knight
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Harder They Fall
  • Dune
  • F9
  • Ghostbusters II
  • Kate
  • THX 1138
  • Schumacher
  • The Card Counter
  • My Neighbor Totoro
  • Porco Rosso
  • Ponyo
  • The Wind Rises
  • The Guest
  • Turbo Kid
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Under Pressure: Making 'The Abyss'
  • Castle in the Sky
  • The Abyss
  • Akira
  • Big Hero 6
  • Paprika
  • Howl's Moving Castle
  • Kiki's Delivery Service
  • The Suicide Squad
  • Princess Mononoke
  • Pig
  • Your Name.
  • Spirited Away
  • My Neighbor Totoro
  • Shadow
  • The Swordsman
  • Boss Level
  • Cheaper by the Dozen
  • No Sudden Move
  • Wrath of Man
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • A Quiet Place Part II
  • Nobody
  • Spy Kids
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Black Widow
  • Luca
  • Space Jam
  • My Spy
  • Sky High
  • Lethal Weapon 4
  • Lethal Weapon 3
  • Lethal Weapon 2
  • Lethal Weapon
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Men in Black
  • Stowaway
  • The Paper Tigers
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Aquaman
  • Ghostbusters
  • Always Be My Maybe
  • Space Sweepers
  • The Incredible Jessica James
  • The Fundamentals of Caring
  • Raya and the Last Dragon
  • TRON: Legacy
  • Song of the Sea
  • Tron
  • Zack Snyder's Justice League
  • Wolfwalkers
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Coming 2 America
  • Get Smart
  • Con Air
  • 3 Men and a Baby
  • Wonder Woman 1984
  • In the Mood for Love
  • One Night in Miami...
  • Wreck-It Ralph
  • The Dig
  • The Lovebirds
  • The Devil All the Time
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Back to the Future
  • The White Tiger
  • Sound of Metal
  • Knight and Day
  • Mulan
  • Promising Young Woman
  • Mank
  • Tenet
  • Onward
  • Tarzan
  • Soul

World map

Highly rated films Trent is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Highly rated with Trent’s friends Patron

  • Scream 4
  • The Matrix
  • Scream
  • The Father
  • Bo Burnham: Inside
  • Licorice Pizza
  • Dune
  • Sound of Metal
  • Avengers: Endgame
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Loki
  • Pig
  • The Green Knight
  • Another Round
  • Benedetta
  • Titane
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Last Duel
  • Nomadland
  • The Matrix Reloaded
  • The Card Counter
  • Spider-Man: No Way Home
  • Nobody
  • Spencer
  • The Harder They Fall
  • Promising Young Woman
  • The Power of the Dog
  • Luca
  • WandaVision
  • The Empty Man
  • Wrath of Man
  • Zola
  • The Suicide Squad
  • No Time to Die
  • Tenet
  • No Sudden Move
  • The French Dispatch
  • Raya and the Last Dragon
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • In the Heights
  • The Matrix Resurrections
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • Bad Trip
  • Fear Street: 1994
  • Fear Street: 1978
  • Kate
  • Last Night in Soho
  • Zack Snyder's Justice League
  • F9
  • I Care a Lot
  • Malignant
  • Old
  • Candyman
  • Lamb
  • Black Widow
  • Eternals
  • Tom Clancy's Without Remorse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more