Trevin has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry