RSS feed for trinity!
  • Primal Fear

    Primal Fear

    ★★½

    kinda slow and quite predictable

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★★★

    woah

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    just as good, if not better the second time around

  • The Host

    The Host

    ★★★★

    officially starting my korean cinema list!

    ilysm 4 time academy award winner (!!!!) Bong Joon-ho <3

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★

    what’s sending me is the fact that the villains brought an entire band with them for entertainment and at one point Max fought some of them off with the guitarists flame throwing guitar

  • Horse Girl

    Horse Girl

    ★★½

    i’m still angry at the title but this was lowkey heartbreaking at times. However still mainly weird and kinda messy

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    oh my god he has to return some videotapes

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    Alma made some points giving the tea and the omelette to the annoying man-child

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    cute but i thought I’d enjoy it way more than i did

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Josh and Benny 🤝 making films that leave me incredibly anxious and full of adrenaline.

  • Ghost World

    Ghost World

    If Booksmart was bland and featuring everyone’s favourite tree of colour Scarlett Johansson

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★½

    I want whatever the writers took when they came up with this insane fever dream