RSS feed for trinity!
  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★½

    was i watching a different film from everyone else because...

  • Everybody's Everything

    Everybody's Everything

    ★★★★

    Can this be him, this Hellboy?

    The passing of Gus struck a chord with me for two reasons 1) he was only 4 years older than me and 2) because i was only beginning to tread the waters with his music, getting to know him as an artist by watching interviews and videos here and there. 

    Since his passing my love for him as an artist and person has only grown. It felt almost surreal to watch this because in…

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    Park Chan-wook you absolute madman

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★★

    imo it’s longer than it needs to be but ilysm Christian Bale <33333

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★

    please be quiet I’m processing

  • Raw

    Raw

    ★★★★★

    I’m not easily disturbed but this was something😳

  • Forgotten

    Forgotten

    ★★★★

    films! with! multiple! plot! twists!

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★

    i feel like this was the worst out of the series, Finnick died a background characters death and my original review still stands

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    if i was chosen for the hunger games i would simply just k*ll myself before it even started. rip to all the tributes but I’m different ❤️

  • Primal Fear

    Primal Fear

    ★★½

    kinda slow and quite predictable

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★★★

    woah

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    just as good, if not better the second time around