RSS feed for trinity!

trinity! has written 23 reviews for films rated ★★★½ .

  • Seven Psychopaths

    Seven Psychopaths

    ★★★½

    “He [the dog] doesn’t have a gay head, he has a normal head”

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★½

    THAT’S POETRY BABY

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★½

    Whoever decided to use Royals for that scene, their mind wow

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★½

    completely unrelated but angelina please give me a chance

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    if i was chosen for the hunger games i would simply just k*ll myself before it even started. rip to all the tributes but I’m different ❤️

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★½

    I want whatever the writers took when they came up with this insane fever dream

  • Waves

    Waves

    ★★★½

    the gasp i let out when *that* happened, i loved the soundtrack and the cast too but at times it felt like i was watching a really long music video idk.

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★½

    After watching The Handmaiden, Parasite and now Train to Busan I’m convinced South Korean films are where it’s at

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    R.I.P to a real one, gone but not forgotten Daisy 😔❤️

  • Hail Satan?

    Hail Satan?

    ★★★½

    this was surprisingly entertaining, points were definitely made

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★½

    fellas is it gay to descend into insanity with the homie?

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    I can’t lie during some scenes I was completely lost and the de-ageing cgi didn’t sit well with me at first but after a while I got used to it. I ended up watching this in two parts because I just kept loosing focus.

    Overall it was good and De Niro/Pesci/Pacino are such a dream team I’ll never get tired of watching them.