Sort by

Evan has logged 445 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Making of Fanny and Alexander

The Making of Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Huie's Sermon

Huie's Sermon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Orson Welles: The One-Man Band

Orson Welles: The One-Man Band

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry