Sort by

Evan has logged 45 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luck, Trust & Ketchup: Robert Altman in Carver Country

Luck, Trust & Ketchup: Robert Altman in Carver Country

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chiefs

Chiefs

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Room 666

Room 666

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry