Sort by

Evan has logged 374 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bill Hicks: Relentless

Bill Hicks: Relentless

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slugs

Slugs

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lift

Lift

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry