Sort by

Evan has logged 41 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atman

Atman

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thursday's Children

Thursday's Children

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naples Is a Battlefield

Naples Is a Battlefield

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Exploring The Tree of Life

Exploring The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Language of Shadows: The Masterpiece: Faust

The Language of Shadows: The Masterpiece: Faust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Look Out Haskell, It’s Real!: The Making of Medium Cool

Look Out Haskell, It’s Real!: The Making of Medium Cool

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry