RSS feed for Bas
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Man from Beyond

The Man from Beyond

1922
×
★★★
Edit this entry  
15
Hot Water

Hot Water

1924
×
★½
Edit this entry  
14
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★½
Edit this entry  
14
Behind the Door

Behind the Door

1919
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zaza

Zaza

1923
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Woman without a Country

The Woman without a Country

1912
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dames

Dames

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Extraordinary Adventures of Saturnino Farandola

The Extraordinary Adventures of Saturnino Farandola

1913
×
★★★
Edit this entry  
11
From the Manger to the Cross

From the Manger to the Cross

1912
×
★★★
Edit this entry  
10
Civilization

Civilization

1915
×
★★
Edit this entry  
09
The Mystery of the Leaping Fish

The Mystery of the Leaping Fish

1916
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Social Secretary

The Social Secretary

1916
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Trip to Mars

A Trip to Mars

1918
×
★★★
Edit this entry  
07
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Love Expert

The Love Expert

1920
×
★★★
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Why Worry?

Why Worry?

1923
×
★★★½
Edit this entry  
06
Souls for Sale

Souls for Sale

1923
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Ring

The Ring

1927
×
★★½
Edit this entry  
05
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★½
Edit this entry  
05
The Last Performance

The Last Performance

1929
×
★★★
Edit this entry  
04
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
04
Stage Struck

Stage Struck

1925
×
★★★½
Edit this entry  
04
Papageno

Papageno

1935
×
★★★½
Edit this entry  
03
1408

1408

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Zander the Great

Zander the Great

1925
×
★★★½
Edit this entry  
02
World Without Sun

World Without Sun

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Strong Man

The Strong Man

1926
×
Edit this entry  
25
Upper World

Upper World

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
The Phantom of the Moulin-Rouge

The Phantom of the Moulin-Rouge

1925
×
★★½
Edit this entry  
23
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Orchids and Ermine

Orchids and Ermine

1927
×
★★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
The Case of the Stuttering Bishop

The Case of the Stuttering Bishop

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Case of the Velvet Claws

The Case of the Velvet Claws

1936
×
★★½
Edit this entry  
20
The Family Secret

The Family Secret

1924
×
★★★½
Edit this entry  
19
Key Witness

Key Witness

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Children of Pleasure

Children of Pleasure

1930
×
★★★
Edit this entry  
19
Melody Cruise

Melody Cruise

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Law

The Law

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Daughter of Shanghai

Daughter of Shanghai

1937
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miss Tatlock's Millions

Miss Tatlock's Millions

1948
×
★★½
Edit this entry  
16
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Dust

Star Dust

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

1917
×
★★★
Edit this entry