RSS feed for Bas

Bas has logged 568 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Strong Man

The Strong Man

1926
×
Edit this entry  
25
Upper World

Upper World

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
The Phantom of the Moulin-Rouge

The Phantom of the Moulin-Rouge

1925
×
★★½
Edit this entry  
23
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Orchids and Ermine

Orchids and Ermine

1927
×
★★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
The Case of the Stuttering Bishop

The Case of the Stuttering Bishop

1937
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Case of the Velvet Claws

The Case of the Velvet Claws

1936
×
★★½
Edit this entry  
20
The Family Secret

The Family Secret

1924
×
★★★½
Edit this entry  
19
Key Witness

Key Witness

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Children of Pleasure

Children of Pleasure

1930
×
★★★
Edit this entry  
19
Melody Cruise

Melody Cruise

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Law

The Law

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Daughter of Shanghai

Daughter of Shanghai

1937
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miss Tatlock's Millions

Miss Tatlock's Millions

1948
×
★★½
Edit this entry  
16
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Dust

Star Dust

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fish Story

Fish Story

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

1917
×
★★★
Edit this entry  
10
The Twin Pawns

The Twin Pawns

1919
×
★★★
Edit this entry  
10
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
½
Edit this entry  
09
The Doorway to Hell

The Doorway to Hell

1930
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Magician

The Magician

1926
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Blue Bird

The Blue Bird

1918
×
★★★
Edit this entry  
08
Summer of the Monkeys

Summer of the Monkeys

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Quo Vadis?

Quo Vadis?

1913
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Return of the Whistler

The Return of the Whistler

1948
×
★★★
Edit this entry  
06
The Thirteenth Hour

The Thirteenth Hour

1947
×
★★★
Edit this entry  
05
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★½
Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Secret of the Whistler

Secret of the Whistler

1946
×
★★★
Edit this entry  
03
Mysterious Intruder

Mysterious Intruder

1946
×
★★★
Edit this entry  
02
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Bells

The Bells

1926
×
★★★
Edit this entry  
02
The Son of the Sheik

The Son of the Sheik

1926
×
★★★
Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Voice of the Whistler

Voice of the Whistler

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
The Power of the Whistler

The Power of the Whistler

1945
×
★★★
Edit this entry  
30
The Mark of the Whistler

The Mark of the Whistler

1944
×
★★★
Edit this entry  
29
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Edit this entry  
27
The Guilty

The Guilty

1947
×
★★★
Edit this entry  
26
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★½
Edit this entry