Sort by

TripToTheMovies has logged 165 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★½
Edit this entry  
26
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1980
×
★★
Edit this entry  
25
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★
Edit this entry  
25
Sissi

Sissi

1955
×
★★
Edit this entry  
24
Love Hard

Love Hard

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nice Girl Like You

A Nice Girl Like You

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
He's All That

He's All That

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania: Puppy!

Hotel Transylvania: Puppy!

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Herd

The Herd

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Butter

Butter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry