Sort by

TJ has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mist

The Mist

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Forever Rich

Forever Rich

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arkansas

Arkansas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read the review Edit this entry