2017

Troedelkatze Troedelkatze’s year in review

Troedelkatze’s highest rated films

  • Star Trek

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 197 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Murder on the Orient Express

Jan 1

Most Watched

War for the Planet of the Apes

twice

Valerian and the City of a Thousand Planets

twice

Spider-Man: Homecoming

twice

Last Film

The Huntsman: Winter's War

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
95 films
Action
61 films
Comedy
56 films
Adventure
54 films
Sci Fi
47 films
Thriller
41 films
Fantasy
36 films
Romance
30 films
Family
24 films
Crime
23 films
USA
163 films
UK
42 films
Germany
15 films
Canada
14 films
France
13 films
Australia
7 films
China
7 films
New Zealand
5 films
Belgium
5 films
Austria
4 films
English
188 films
French
26 films
German
20 films
Spanish
11 films
Arabic
9 films
Italian
8 films
Russian
6 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Hindi
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Cat in the Hat
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Gernstls Reisen - Auf der Suche nach dem Glück

Films watched in 2017

  • The Huntsman: Winter's War
  • Spirited Away
  • Kedi
  • War for the Planet of the Apes
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Die Hard
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Winter's Tale
  • Macbeth
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Batman Returns
  • Batman
  • Tale of Tales
  • Wanted
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Invictus
  • Gaga: Five Foot Two
  • I, Daniel Blake
  • Spider-Man: Homecoming
  • Justice League
  • Miss Sloane
  • The King's Speech
  • The Cat in the Hat
  • Soul Kitchen
  • Twelve Monkeys
  • Baywatch
  • World War Z
  • Star Trek
  • War Dogs
  • The Babadook
  • Mama
  • Thor: Ragnarok
  • Wonder Woman
  • Irrational Man
  • Queen of the Desert
  • The Danish Girl
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Morning Glory
  • My Blind Date with Life
  • The Family Stone
  • The Mummy
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Wiener-Dog
  • A Monster Calls
  • The Lunchbox
  • It
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • It
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Founder
  • Beauty and the Beast
  • Get Out
  • The Dark Tower
  • Going in Style
  • War for the Planet of the Apes
  • Ocean's Thirteen
  • Baby Driver
  • Ocean's Twelve
  • Dunkirk
  • Ocean's Eleven
  • Power Rangers
  • Life
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • T2 Trainspotting
  • Kong: Skull Island
  • Spider-Man: Homecoming
  • Logan
  • Begin Again
  • Despicable Me 3
  • Okja
  • Zootopia
  • JFK
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Spaceballs
  • Jane Eyre
  • What the Health
  • The Truman Show
  • Cowspiracy: The Sustainability Secret
  • War Machine
  • As Good as It Gets
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Wonder Woman
  • This Changes Everything
  • Paterson
  • Allied
  • Split
  • The Dark Crystal
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Trainwreck
  • La La Land
  • Alien: Covenant
  • A Street Cat Named Bob
  • The Incredible Hulk
  • Moana
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Iron Man
  • Thor
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Aliens
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Alien
  • Now You See Me 2
  • Passengers
  • Guardians of the Galaxy
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Fargo
  • More Than Honey
  • The Emperor's New Groove
  • Elvis & Nixon
  • Gernstls Reisen - Auf der Suche nach dem Glück
  • Tomorrow
  • H.O.P.E.: What You Eat Matters
  • Aladdin
  • Moana
  • The Devil Wears Prada
  • Cinderella
  • Julie & Julia
  • Deepwater Horizon
  • The Girl on the Train
  • Snowden
  • Sex and the City 2
  • Welcome to the Hartmanns
  • Sex and the City
  • Ghost in the Shell
  • Office Space
  • Beauty and the Beast
  • Finding Dory
  • Beauty and the Beast
  • Arrival
  • The Ugly Truth
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Accountant
  • Goodbye Berlin
  • Inferno
  • 12 Angry Men
  • Doctor Strange
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Logan
  • Moulin Rouge!
  • The BFG
  • The Descendants
  • The White Helmets
  • My Life as a Zucchini
  • Sully
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Fences
  • Lion
  • Hidden Figures
  • Jackie
  • Hacksaw Ridge
  • Loving
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight
  • Nocturnal Animals
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Land of Mine
  • Pete's Dragon
  • Kubo and the Two Strings
  • Hell or High Water
  • A Man Called Ove
  • Captain Fantastic
  • The Magnificent Seven
  • Florence Foster Jenkins
  • Toni Erdmann
  • The Lobster
  • The Thomas Crown Affair
  • Don't Breathe
  • Charlie Wilson's War
  • La La Land
  • Murder at the Gallop
  • Murder Most Foul
  • Murder Ahoy
  • Death on the Nile
  • Three Days of the Condor
  • Murder She Said
  • The Pink Panther
  • The Sting
  • The Thin Man Goes Home
  • Song of the Thin Man
  • Murder on the Orient Express

Highly rated films Troedelkatze missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more